Himalaizm, skoki narciarskie i smog – to tej zimy najbardziej gorące tematy w naszym kraju. Postanowiłem zapoznać się bliżej z tym ostatnim i odpowiedzieć Wam na ważne pytanie: czy maska antysmogowa do biegania nadaje się do… biegania?

 
Do naszych testów otrzymałem w lutym maskę Techno Black renomowanej firmy Respro. Ma ona filtr łączący działanie filtru typu Hepa z filtracją chemiczną DACC™. Pierwsze rozwiązanie ma zatrzymywać cząsteczki pyłów unoszące się w powietrzu, drugie zaś gazy i opary takie jak dwutlenek siarki. Czy maska Respro Techno Black nadaje się do biegania?

 

Zobaczcie wideo z testem maski antysmogowej Respro:

 

Maska nadaje się do biegania, bo…

Dobrze dopasowana (to ważne!) faktycznie filtruje powietrze, którym oddychamy. Anatomiczny kształt części twarzowej sprawia, że powietrze nie dostaje się do środka bokiem, a to, czym oddychamy, faktycznie przechodzi przez wbudowany filtr. Maska wyposażona jest w plastikowe zawory, które otwierają się przy wydychaniu, co ułatwia odprowadzanie wilgoci i powietrza. Zawory pełnią jednocześnie funkcję zatrzasków trzymających razem maskę i filtr, który po dłuższym użytkowaniu należy wymienić.

 

Maska nie nadaje się do biegania, bo…

Z maską przeciwsmogową do biegania jest tak jak z pomiarem tętna w nadgarstku – w pewnych określonych okolicznościach to działa, ale tak naprawdę do trenowania to się jednak nie nadaje. Maska sprawdzi się podczas 30- czy 40-minutowego spokojnego rozbiegania, acz gdy ktoś się poci i smarcze tak jak ja, to już po 10 czy 15 minutach będzie odczuwać dyskomfort. Nasila się on wraz z upływającym czasem, dla mnie wartością graniczną jest powyższe 30–40 minut.

W masce nie da się biegać szybciej niż rozbieganie w pierwszym zakresie. Utrudnia ona oddychanie i poziom dyskomfortu jest nieakceptowalny już po kilku minutach, może nawet dojść do podduszania. Na dodatek przy takiej intensywności ilość wydzielin, które się wydobywają otworami twarzowymi, jest tak duża, że musiałbym maskę co kilka minut zdejmować choćby na chwilę.

Przeczytaj również  3 przykładowe treningi biegowe dla tych, którzy nie mają czasu

 

Czy maska przeciwsmogowa działa?

Pożyczyłem od kolegi czujnik do pomiaru jakości powietrza i w chałupniczy sposób sprawdzałem, ile cząstek smogu maska zatrzymuje. Domowy pomiar (uwaga: badanie laboratoryjne mogłoby się różnić, ale kto biega w laboratorium?!) wskazał, że jest to 50–60 procent. Sprawdziłem też, jak wyglądać będzie filtr maski, gdy na 5 minut założymy go na końcówkę odkurzacza wystawionego za okno. Okazało się, że na filtrze zostanie całkiem sporo syfu, który normalnie dostałby się do układu oddechowego. Dokładny przebieg domowych eksperymentów możecie obejrzeć w naszym wideo teście maski antysmogowej. Wniosek jest taki, że maska antysmogowa zatrzymuje smog.

 

Podsumowanie: czy warto?

Oczywiście fajnie byłoby, aby maska antysmogowa rozwiązywała problem brudnego powietrza, ale tak nie jest. Maska nadaje się do spokojnego biegania, będzie też doskonałym rozwiązaniem na dojazdy rowerem do pracy, coraz częściej można nawet spotkać ludzi, którzy w takiej masce chodzą po mieście. To wysiłek o niskiej intensywności, więc maska nie będzie przeszkadzać. Nie polecam jej jednak do stosowania na ciężkich treningach, nie do tego ona służy.

 

Komentarze

komentarzy