Bieganie przynosi różne efekty, każdy ma swój własny powód aby uprawiać sport, spójrzmy na temat trochę nieszablonowo. Co daje bieganie i dlaczego w ogóle warto biegać?

 
Ja bardzo lubię biegać. Uwielbiam się męczyć, kręci mnie rywalizacja, odczuwam przyjemność zarówno w trakcie, jak i po treningu. Na to, dlaczego warto biegać, spojrzeć można z wielu perspektyw, poniżej przedstawiam kilka z gatunku „z przymrużeniem oka”.

 

Atrakcyjne widoki

Biegi górskie to piękne panoramy, na widok których zapiera dech w piersiach. Największe zachwyty wśród biegaczy wzbudzają zwykle wschody i zachody słońca. Te oglądane z perspektywy np. tatrzańskiej grani zostają w pamięci na zawsze. Ale to nie jedyny rodzaj widoków, jakie można podziwiać na biegach.

Zgrabne łydki biegaczek (dla facetów) i biegaczy (dla dziewczyn) to niewątpliwa atrakcja biegów masowych. „Łapiąc” odpowiednie nogi przed sobą, można wpaść w swego rodzaju trans i wówczas znacznie łatwiej będzie trzymać odpowiednie tempo. Pamiętajcie jednak, by nie przesadzić, bo np. za mocne rozpoczęcie maratonu może się źle skończyć.

 

Chwała na Instagramie i Facebooku

Chcesz dowiedzieć się, że jesteś wielki, jesteś zwycięzcą i zdobyć poklask? Pochwal się zdjęciem z ukończonego biegu! Im bieg i jego nazwa bardziej egzotyczne i ekstremalne, tym lepiej. Nie musisz wdawać się w tłumaczenia i wyjaśniać, że do życiówki zabrakło 15 minut. Niech lajkują! Jeśli w opisie dodasz wydarzeniu trochę dramaturgii, zdjęcie sprzeda się jeszcze lepiej. Nie bój się więc „umierania” czy „maratońskiej ściany”. Napisz, że było potwornie trudno i trzeba było wspiąć się na wyżyny możliwości.

 

Uznanie w biurze i wśród znajomych

Znacie tę niezręczną ciszę w firmowej kuchni, gdy nikt nie ma niczego sensownego do powiedzenia? Sportowy zegarek na nadgarstku lub koszulka z Półmaratonu Warszawskiego zlikwidują każdą niezręczność – od razu można zagadać i rozmowa sama się potoczy. Po maratonie warto też solidnie utykać i narzekać na zakwasy, każdy znajomy z biura zapyta co się stało i wtedy będzie można pochwalić się pokonanym biegiem.

Przeczytaj również  3 przykładowe treningi biegowe dla tych, którzy nie mają czasu

Podobnie zresztą na rodzinnej imprezie, gdy planowane będzie kolejne spotkanie, koniecznie głośno zwróćcie uwagę, czy termin nie pokrywa się z długim wybieganiem lub startem kontrolnym. Rodzina będzie pod wrażeniem Waszej sportowej systematyczności!

 

Lepiej być szybkim niż wolnym

Żarty żartami, ale przejdźmy do praktycznych zastosowań biegania. Przeciętny Polak biegnie co najwyżej do uciekającego autobusu. Do tego autobusu warto jednak dobiec szybciej, by zdążyć wskoczyć w drzwi, zamiast tylko powąchać spaliny odjeżdżającego pojazdu. Dobra forma przydaje się także podczas awarii windy (wyobraźcie sobie takową przy mieszkaniu na 9. lub 11. piętrze!), przy dźwiganiu zakupów z marketu, a przede wszystkim w razie jakiegoś kataklizmu w postaci np. inwazji zombie. Szybsi będą mieli zdecydowanie większe szanse na przetrwanie, warto być w tej grupie.

 

Można jeść ciastka

Nic tak nie raduje biegacza, jak słodkie „co nieco” czekające na mecie treningu czy zawodów. Jednym z efektów biegania jest spalanie kalorii. Godzina biegu to w przypadku mężczyzny 700–900 kcal, można z tego ułożyć naprawdę sympatyczną przekąskę. Oczywiście nie zachęcamy do przejadania się słodkim (o diecie publikowaliśmy niedawno ciekawy wywiad), ale też nie dajcie się zwariować, pączek czy dobre ciastko czekoladowe od czasu do czasu będzie świetną nagrodą za dobrą robotę treningową. Nie pomylcie tylko kolejności – bieganie z pełnym żołądkiem to zło.

 

Komentarze

komentarzy

Tagi: